„Iluzjon” Marcin Strzelecki

„Gdyby nasze życie poddać obróbce w montażowni, powstałoby pasjonujące trzydzieści minut. A może więcej? Ile zostaje właściwego materiału z ludzkiej egzystencji?”

/„Iluzjon” Marcin Strzelecki/

5 lutego 1993 roku, na planie filmu „Śmierć jak kromka chleba”, zginął dwunastoletni chłopiec – Grzegorz Nowak, zwany także „dziesiątym z Wujka”. Mimo to nie przerwano zdjęć a rodzice, w tym ojciec – górnik z Wujka, nigdy nie doczekali się zadośćuczynienia. Do dziś wokół tej historii panuje milczenie.

„Iluzjon” Marcina Strzeleckiego to fikcja literacka oparta na autentycznym wydarzeniu. Książka ta nie jest jednak reportażem, nie stanowi rekonstrukcji zdarzeń. Opowiada o zmaganiach Autora scenariusza nieistniejącego filmu o Grzesiu Nowaku z Cenzorem i Autorytetem – przedstawicielami świata filmu, osobami od których zależy możliwość realizacji ambitnych, artystycznych planów. Jednocześnie historia obejmuje życie prywatne młodego twórcy min. skomplikowane relacje z ojcem – legendą śląskiej Solidarności. Choroba ojca sprawia, że krucha konstrukcja codzienności rozpada się, a zmiana pociąga za sobą kolejne obszary rzeczywistości. To także książka o nieprostej miłości, lęku przed dorosłością, odpowiedzialnością. Przede wszystkim jest to jednak opowieść o anonimowym Bohaterze, który zginął w fikcyjnej rzeczywistości i anonimowym Autorze, ukrywającym się za swoim dziełem.

„Iluzjon” to historia wielopoziomowa, w której prawda miesza się z fikcją, a raczej spotykają się różne rodzaje prawdy: historyczna, filmowa i ta przeżywana w codzienności przez głównego bohatera – prawda fabularnej kanwy. Pośród prawd i fikcji kryje się opowieść o doświadczeniu kruchości życia i o tym, że swoją prawdę, każdy przeżywa w samotności. Wielość prawd wyraża się w narracjach. Każdy opowiada swoją historię. Młody autor scenariusza o Grzegorzu Nowaku, poszukuje prawdy, dostaje jednak tylko opowieści. Najbardziej prawdziwe jest szaleństwo, staje się miejscem, w którym prawda – której ukryte istnienie postuluje narrator – znajduje ujście: dziwną, psychodeliczną i – co za tym idzie – niewiarygodną ekspresję.


Rodzice Grzesia Nowaka zostali sami ze swoją tragedią. Nie dostali opieki, wsparcia, odszkodowania. Ich opowieść – nie o dziesiątym z Wujka, ale o małym, dwunastoletnim chłopcu, który biegł tego dnia na zajęcia do domu kultury, miał plany, marzenia, którego życie przerwał wypadek – przygoda w fikcyjnej rzeczywistości, która miała łudząco przypominać samo życie. Książka Marcina Strzeleckiego „Iluzjon” tworzy miejsce na tę niewypowiedzianą historię, powołuje ją na nowo do istnienia pozwalając płynąć przemilczanym łzom.

 

 

Marcin Strzelecki – scenarzysta telewizyjny, autor scenariuszy i dialogów do licznych polskich seriali. W 2006 roku jako główny scenarzysta wygrał konkurs TVP na najlepszy godzinny serial telewizyjny projektem „Pogoda na piątek” (emisja TVP 2).

Książkę „Iluzjon” kupisz w księgarniach internetowych bonito.pl, ravelo.pl oraz motyleksiążkowe.pl oraz, w formie ebooka na platformie www.woblink.com